بلاگ پوستی, مراقبت از پوست

چرا پوستم جوش میزنه؟ دلایل مختلف جوش زدن چیست؟

چرا پوستم جوش میزنه؟ دلایل مختلف جوش زدن چیست؟

جوش و آکنه از رایج ترین مشکلات پوستی هستند که افراد بسیاری با آن دست و پنجه نرم می کنند. خیلی از افراد از این موضوع شاکی هستند که چرا پوستم جوش میزنه؟ علت جوش صورت چیست؟ دلایل مختلفی می توانند باعث ایجاد جوش های مختلف بر روی پوست شوند و خیلی از اوقات کارهایی که ما انجام می دهیم، محیطی که در آن قرار داریم، غذایی که می خوریم و حتی روتین زندگی که داریم یک علت جوش صورت محسوب می شوند.

برای همین نیاز است که این موضوع کمی جدی تر مورد بررسی قرار بگیرد. در این مطلب از مجله طرلان به طور کامل به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا پوستم جوش میزنه؟ دلایل مختلف جوش زدن چیست؟ با ما همراه باشید:

فهرست مطالب

  • جوش صورت چیست؟
  • انواع جوش صورت
  • علت جوش صورت در نواحی مختلف
  • سوالات متداول

جوش صورت چیست؟

جوش صورت چیست؟

جوش صورت چیست؟

پیش از بررسی این که چرا پوستم جوش میزنه؟ نیاز است که اول از همه این که جوش صورت چیست و چه ماهیتی دارد را بررسی کنیم. جوش صورت در واقع یکی از اختلالات پوستی به شمار می آید که ممکن است از سن نوجوانی آغاز شده و تا جوانی و حتی میانسالی هم با انسان همراه باشد. جوش یا آکنه پیش از آن که مورد درمان قرار بگیرند باید از جوش بودن آن مطمئن بود چرا که خیلی از اوقات افراد درگیر ضایعات پوستی شبیه به جوش شده و آن را با جوش اشتباه می گیرند و به همین دلیل حتی از بهترین ضد جوش نیز نتیجه خوبی نمی گیرند. به طور کلی انواع جوش در نواحی از بدن مانند اطراف بینی، پیشانی، چانه، قسمت های بالایی پشت بدن و شانه دیده می شوند.

انواع جوش صورت

انواع جوش صورت

انواع جوش صورت

افرادی که از این موضوع ناراحت هستند که چرا پوستم جوش میزنه باید اول از همه بعد از شناخت ماهیت جوش بدانند که درگیر چه نوع جوشی شده اند. چرا که جوش ها دارای انواع مختلفی به شرح زیر هستند:

جوش سر سیاه

جوش یا آکنه های سرسیاه یکی از انواع جوش صورت هستند که در صورت بسته شدن منافذ باز پوست با ترکیبی از  سلول های مرده پوست و چربی اضافی ناشی از ترشحات غدد چربی روی پوست ظاهر می شوند. این جوش ها در واقع دارای منافذ بازی هستند و اکسید شدن در سطح این منافذ باعث تیرگی آن ها می شود. این جوش ها معمولاً با محصولات موضعی مانند انواع اسکراب و لایه بردار حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پروکساید قابل درمان هستند و به هیچ عنوان نباید با فشار دادن یا ترکاندن آن ها، پوست را ملتهب نمود چرا که این کار باعث ایجاد اسکار می شود.

جوش سر سفید

یکی دیگر از انواع جوش، جوش سر سفید است که وقتی ایجاد می شود منافذ پوست با لایه ای نازک از پوست پوشیده شده و مواد زیر سطح پوست به صورت توده ای برآمده خود را نشان می دهند. این جوش ها معمولاً جزو جوش های خفیف هستند و با رعایت روتین پوستی مناسب نوع پوست و مصرف داروهای موضعی می توان آن ها را درمان نمود.

پاپول و پوسچول

این نوع از جوش های پوست در واقع آکنه ای التهابی هستند که بر اثر مسدود شدن منافذ پوست و رشد باکتری، ناحیه اطراف آن را دچار برآمدگی، قرمزی، التهاب و تورم می کنند. این جوش ها معمولاً با مراقبت های روزانه پوست و نیز تغییر لایف استایل قابل درمان هستند.

جوش ندولار و آکنه کیستیک

این نوع جوش جزو شدیدترین نوع جوش صورت محسوب می شود که عوارض پوستی شدید و زخم های دائمی را به همراه دارد و زمانی ایجاد می شود که منافذ پوست بر اثر تجمع چربی و سلول های مرده پوست بسته شدن و درون این منافذ باکتری رشد کند. گاهی حتی به دلیل نفوذ عفونت به عمق پوست، برآمدگی بزرگ تری به نسب دیگر انواع جوش ایجاد شده که با خارش همراه است. این نوع جوش باید حتماً توسط متخصص بررسی شده و به صورت تخصصی و اصولی مورد درمان قرار بگیرد.

چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

علت جوش صورت در نواحی مختلف

علت جوش صورت در نواحی مختلف

علت جوش صورت در نواحی مختلف

معمولاً بروز جوش در هر نقطه ای از بدن معنای خاصی را دارد و یکی از سوالاتی که برای بررسی علت جوش صورت از افرادی که می گویند چرا پوستم جوش میزنه؟ پرسیده می شود این است که جوش در چه نقطه ای از صورت شماست؟ چرا که برخی از نواحی صورت به برخی از اعضای بدن متصل هستند و بروز جوش در نقطه ای خاص می تواند به دلیل درگیری یا بروز مشکلی خاص در اندام یا عضو خاصی از بدن باشد. در ادامه با هم علت جوش صورت در نقاط مختلف را بررسی می کنیم:

علت جوش در نواحی اطراف چشم

یکی از مهم ترین علت جوش صورت در نواحی زیر چشم ها مشکلات کلیوی است. اگر شما هم درگیر جوش های این ناحیه هستید و با خود می گویید چرا پوستم جوش میزنه؟ احتمالاً باید آب بیشتری را مصرف نموده و همچنین در رژیم غذایی خود سبزیجات و صیفی جات بیشتری جای دهید. همچنین استفاده از آبرسان پوست نیز کمک می کند تا خشکی و بی آبی پوست تا حدودی جبران شود.

عدم استعمال دخیانیات، استفاده از محصولات آرایشی متناسب با پوست صورت و پرهیز از خوردن لبنیات چرب نیز کارهایی هستند که به شما در پیشگیری از ایجاد جوش نواحی اطراف چشم ها کمک می کنند.

علت جوش روی لب و بینی

علت جوش صورت در نواحی لب و بینی می تواند ناشی از فشار خون بالا یا مصرف غذاهای خیلی چرب و تند باشد. همچنین استفاده از لوازم آرایشی نامناسب و غیراستاندارد نیز می تواند جوش بالای لب را به وجود آورد. برای همین اگر فردی هستید که بیشتر جوش های صورت شما مربوط به نواحی اطراف بینی و بالای لب است احتمالاً باید کمی خوردن غذاهای چرب و تند را کنار گذاشته و سعی کنید میوه و سیزیجات بیشتری را در رژیم غذایی خود جای دهید. تغییر خمیر دندان یا رژ لب، ورزش روزانه و عدم استفاده از مواد آرایشی غیراورجینال نیز می توانند در این زمینه موثر باشند.

علت جوش پیشانی

 

مهم ترین علت جوش در ناحیه پیشانی، وجود اختلال در عملکرد سیستم گوارشی است. همچنین مصرف غذاهای خیلی چرب همچون شیرینی جات و فست فود نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند. پس اگر درگیر این نوع جوش هستید نیاز است که رژیم غذایی سالم تری داشته و سعی کنید سبزیجات، میوه ها و چای سبز را جایگزین غذاهای مضری مانند فست فود، غذاهای شکردار و چرب نمایید. همچنین از لوازم آرایشی استاندارد و متناسب با پوست خود استفاده کنید.

علت جوش در محل رویش مو

چرا پوستم جوش میزنه؟ اگر جوش های شما بیشتر در محل رویش مو است علت این موضوع مصرف محصولات حالت دهنده مو و روغنی است. چرا که چربی حاصل از این مواد، باعث جوش در این ناحیه می شود و گاهی در ناحیه نزدیک به محل رویش مو، این مواد منافذ رویشی را پر کرده و باعث نازک شدن مو شد و حتی از رویش مجدد مو نیز جلوگیری می کنند. سعی کنید برای حل این مشکل مصرف محصولات حاوی روغن را به حداقل رسانده و در صورت استفاده از مواد حالت دهنده مو از برخورد آن ها با پیشانی خودداری کنید.

علت جوش بین دو ابرو

حساسیت به برخی از مواد غذایی و مصرف الکل می تواند باعث بروز جوش در این ناحیه از پوست شود. اصلاح با وکس هم می تواند این مشکل را به وجود آورد. برای جلوگیری از بروز جوش در این ناحیه صورت باید یک رژیم غذایی به دور از الکل، غذاهای بیش از حد چرب و شیرین و... داشت.

پیشنهاد طرلان

علت جوش چانه و فک

علت جوش چانه و فک

علت جوش چانه و فک

چرا پوستم جوش میزنه؟ جوش زیر چانه و فک ناشی از عدم تعادل هورمونی است و این جوش در افراد استرسی نیز بسیار شایع است. برای درمان چنین مشکلی مصرف چای سبز یا چای نعنا و انجام کارهایی برای رفع استرس و اضطراب مانند ورزش یوگا، گوش دادن به موسیقی ملایم و مصرف خوراکی های دارای امگا 3 موثر است.

علت جوش روی گونه

چرا پوستم جوش میزنه؟ معمولاً جوش بر روی گونه های چپ و راست ناشی از مشکلات ریوی، قلبی، معده، اختلالات هورمونی، کیست تخمدان در خانم ها و... است و معمولاً این نوع جوش در افراد بالغ دیده می شود. حتی خرابی دندان ها نیز می تواند باعث چنین مشکلی شود. همچنین خانم ها در دوران قاعدگی نیز ممکن است درگیر جوش روی گونه شوند.

حرف آخر

جوش های پوستی در خیلی از مواقع مانع از آن می شوند که پوست صاف و یکدست و شاداب دیده شود و به همین دلیل خیلی از افراد در مواجهه با چنین مشکلی دوست دارند خیلی زود آن را درمان کنند. اما برای درمان جوش های پوستی نیاز است که اول از همه علت بروز جوش را پیدا کنیم. در این مطلب با هم دلایل بروز جوش صورت را به طور کامل بررسی کردیم و طبق آن شما می توانید بهترین روش درمان را برای رهایی از جوش های خود انتخاب کنید. شما عزیزان همچنین می توانید بهترین محصولات ضد جوش را از فروشگاه طرلان خریداری نمایید.

سوالات متداول چرا پوستم جوش میزنه؟ دلایل مختلف جوش زدن چیست؟

علت بروز جوش صورت چیست؟

دلایل مختلفی می توانند باعث ایجاد جوش روی صورت شوند و همانطور که در این مطلب به آن اشاره شد جوش در هر نقطه از صورت دلیل خاص خود را دارد که از شایع ترین آن ها می توان به رژیم غذایی ناسالم و استفاده از مواد آرایشی نامناسب اشاره نمود.

بهترین راهکار برای جلوگیری از ایجاد جوش چیست؟

یک رژیم غذایی سالم، تعویض به موقع روبالشتی، عدم تماس دست آلوده به صورت و رعایت روتین پوستی از مواردی هستند که می توانند به جلوگیری از ایجاد جوش ها کمک زیادی کنند.

چطور با روتین پوستی از ایجاد جوش جلوگیری کنیم؟

اگر دارای پوستی مستعد جوش هستید با یک روتین صحیح و دارای محصولات پوستی مناسب نوع پوست خود می توانید به درمان و جلوگیری از ایجاد جوش ها کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *